środa, 29 stycznia 2014

KRUŠOVICE IMPERIAL





PRODUCENT: Pivovar Krušovice, Czechy
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,0%
KOLOR: bursztyn
PIANA: obfita i gęsta, opada z wolna, zostawiając osad.
SMAK: Pachnie słodem i dokładnie tak smakuje. Z tyłu nieco owocowe i kwiatowe nuty, ale ciężko tu wyczuć na przykład chmiel, nieco istotny w piwie, prawda?    
OGÓLNE WRAŻENIE: Imperial to delikatne piwo słodowe, w którym naprawdę trudno odnaleźć jest mi chmiel i jego goryczkę. Niestety Imperial to jedno z gorszych kruszowieckich piw, choć typowo czeskie, znam ja jednak sporo więcej interesujących smaków z tego kraju.Takie tam.       

KUFELKI: 5\10

niedziela, 26 stycznia 2014

KOMES PORTER





PRODUCENT: Browar Fortuna, Miłosław
TYP: porter bałtycki 
EXTRAKT: 21,0%
VOLTAŻ: 9,0%
KOLOR: brunatnie nieprzenikliwy
PIANA: wysoka, z wielkimi ziarnami, w kolorze cafe latte. Opada z wolna, pozostawiając osad. 
SMAK: Pachnie ślicznie karmelem, z tyłu lekko pobrzmiewa palonka. Jak na taką moc, pierwsze wrażenie jest delikatne - czuć nuty karmelowe i słodowe, dopiero za nimi wchodzi z buciorami ciężar palonego słodu i kawowe posmaki.   
OGÓLNE WRAŻENIE: Podoba mi się ten pomysł: z początku delikat i gładkość, a chwilę po przełknięciu wali tym słodem po migdałach. Aaagrrrrhh!! Dobre. Odpowiednia moc na bałtycki porter - Fortuna się postarała zrobić piwo warte grzechu. Jedno z najlepszych porterów w Polsce, bez wątpienia. I co najważniejsze, wcale tych 9% nie czuć za bardzo, smak jest wybornie zbalansowany. Godne polecenia fanom najwyższych rejestrów ekstraktu.  

KUFELKI: 8\10

sobota, 25 stycznia 2014

KUJAWSKIE





PRODUCENT: Browar Krajan, Trzeciewnica
TYP: lager
EXTRAKT:  14,1%
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: bursztyn
PIANA: drobnoziarnista, szybko znika
SMAK: Pachnie słodem. Smakuje dość płasko, na początku czuć niewiele, pozostaje zaś goryczka chmielowa, za którą idzie słód, pozostający na języku. Mocno wysycone. 
OGÓLNE WRAŻENIE: W pierwszym kontakcie urzekła mnie etykieta - piękny, regionalny styl. Kolejny krok i... piękny, bursztynowy kolor. Za to smak nieco mnie rozczarował, bo jest zbyt delikatny i płaski. Mogłoby to piwo mieć większe walnięcie, ale i tak jest całkiem niezłe.    

KUFELKI: 7\10

czwartek, 23 stycznia 2014

A'LA GRODZISKIE




PRODUCENT: Browar Na Jurze, Zawiercie
TYP: grodziskie
EXTRAKT: 7,8%
VOLTAŻ: 2,6%
KOLOR: mętny, jasny sok morelowy
PIANA: lepka, puszysta, choć szybko opada 
SMAK: Pachnie dziwnie słodem, trochę dymem. Smakuje lekko wędzonką i drożdżami, może końcówka owocowo-gorzka? Ciężki smak do zdefiniowania. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Grodziskie to piwo pszeniczne, warzone w Wielkopolsce. Browar Na Jurze wygrzebał receptury i odważnie wyszedł z takim niecodziennym produktem. Słód powstał z jęczmienia dymionego bukiem, chmiel z okolic Lublina - dokładność informacji o piwie jest zaskakująca. Nie przepadam za dymionym słodem, więc to piwo nie będzie należało do moich ulubionych, ale jest intrygujące i ożywcze - warto więc sprawdzić.   

KUFELKI: 4\10

poniedziałek, 20 stycznia 2014

ŁOMŻA MOCNE





PRODUCENT: Browar Łomża
TYP: lager, 
EXTRAKT: 15,1%
VOLTAŻ: 7,0%
KOLOR: bursztynowy
PIANA: słaba, szybko opada, pozostawiając wianuszek wokół szklanki
SMAK: Pachnie mocnym piwem - czuć słód i alkohol, ale w smaku jest już dużo łagodniej. Przede wszystkim słód jęczmienny, jak to w piwach o podwyższonej mocy. Pije się gładko, smakuje delikatnie, lecz pozostawia słodki posmak i jakby owocową nutkę.   
OGÓLNE WRAŻENIE: Bardzo podoba mi się nowa etykieta piwa - duży plus za nią! Samo piwo trochę może jest za słodkie, ale dzięki temu prawdopodobnie nie czuć alkoholu. Całkiem przyjemne, mocne piwo.    

KUFELKI: 7\10

niedziela, 19 stycznia 2014

BRACKIE





PRODUCENT: Bracki Browar Zamkowy, Cieszyn
TYP: lager
EXTRAKT: 12,0%
VOLTAŻ: 5,5%
KOLOR: złote
PIANA: Piękna, z grubymi okami, zostawia osad, z wolna opadając
SMAK: Pachnie goryczką i metalem. W smaku dominuje już chmielowa goryczka, nie czuć metalu, może trochę ten jęczmienny słód.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Brackie to legenda. Ja sam, będąc na ziemi cieszyńskiej, nie pije nic innego, jak tylko Brackie. Niestety, mieszkam dość daleko od Cieszyna, dlatego naprawdę ucieszyłem się, znajdując to piwo w Warszawie. Rzuciłem się na nie, jakbym w pysku nic nie miał od roku. Wprawdzie to już nie to, co te 5-8 lat temu, ale Brackie, jak na piwo koncernowe, to nadal czołówka. Żywiec nieco je spaprał, ale polska, czysta woda z gór i czeski chmiel i jęczmień robią robotę. Obsypane nagrodami, status legendy zobowiązują. Tak - kiedys było lepsze. Ale może to tylko sentyment?  

KUFELKI: 7\10

piątek, 17 stycznia 2014

GRUIT KOPERNIKOWSKI





PRODUCENT: Browar Kormoran, Olsztyn
TYP: lawendowe
EXTRAKT: 12,5%
VOLTAŻ: 4,5%
KOLOR: jasnożółty, mętny
PIANA: spore ziarna, mało obfita, nie utrzymuje się długo
SMAK: Pachnie... to dobre słowo. Pachnie kwiatkami. Zadziwiający zapach, jak na piwo. W smaku zioła i owoce, całkiem słodkie, ale nie pozostawia ulepku w ustach, tylko taki ziołowy posmak. Piołun daje bardzo orzeźwiające wrażenie, lawenda gasi jego gorycz. 
OGÓLNE WRAŻENIE: To piwo, powstałe przy współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie specjalnie na Rok Kopernikowski to ewenement. Owszem, jest słód - nawet dwa rodzaje. Do tego lawenda, jałowiec i piołun, co daje świetny ożywczy smak. To niecodzienne piwo i warto go spróbować - bo piwo bez chmielu prezentują nam juz wszelakie koncerny, ale o tym nie mówią. A tutaj, proszę - otwarcie - to nie chmiel, to piołun i lawenda! Świetnie!  

KUFELKI: 8\10

czwartek, 16 stycznia 2014

CARLSBERG







PRODUCENT: Bryggeri Carlsberg, Kopenhaga, Dania (Carlsberg Polska, Brzesko)
TYP: lager
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 5,0%
KOLOR: słomkowy
PIANA: drobna, prawie żadna, szybko znika, zostawiając krąg 
SMAK: Zapach silnie słodowy. w smaku podobnie: przede wszystkim słód, który sprawia, że pozostaje bardzo słodki posmak, tylko gdzieś w oddali łamany leciutką goryczką. Wodniste.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Slogan 'Najlepsze piwo na świecie' zakrawa na kpinę. To nie jest piwo, do którego można wracać - sikacz, do tego słodki. Król duńskich piw już dawno powinien abdykować i dać sobie spokój, na rzecz np. Red Erika (choć oczywiście to nie ta kategoria), czy Faxe, bo nawet Tuborg już ssie. Kupiłem sobie Carlsberga dla odświeżenia (a nuż coś drgnęło?) i jednak nie. Zasłodziłem się. Słabo, mimo, że da się wypić bez łez w oczach...   

KUFELKI: 4\10

czwartek, 9 stycznia 2014

ERDINGER DUNKEL WEISSBIER





PRODUCENT: Privatbrauerei Erdinger Weißbräu Werner Brombach GmbH, Erding, Niemcy
TYP: pszeniczne ciemne
EXTRAKT: 12,9%
VOLTAŻ: 5,2%
KOLOR: nieco mętne, brunatne
PIANA: obfita, ale szybko opada, koloru ecru (uwielbiam te tysiące nazw na jeden kolor!!)
SMAK: Pachnie bardzo delikatnie. W smaku jest również lekkie, nieco słodkie, końcówka metaliczna, ale ogólnie jest niezwykle lekkie. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Osobiście lubię pszeniczne ciemne, ale to jest raczej bez wyrazu. Nic tu się nie dzieje, wchodzi jak woda, ciężko doszukać się konkretnego smaku. Trochę za lekkie, jak na mój gust. Ciemne piwo powinno mieć odpowiedni ciężar, a pszeniczne wnosić odświeżenie - tu czuć niewiele. Nie jest złe, ale nic nie wnosi. 

KUFELKI: 6\10

poniedziałek, 6 stycznia 2014

OLD SPECKLED HEN





PRODUCENT: Morland Brewery, Bury St. Edmunds, Anglia
TYP: ale 
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 5,2%
KOLOR: czerwony, herbata z maliną
PIANA: piękna, mięsista, lekko żółtawa. Powoli opada.
SMAK: Pachnie gorzko, alem. W smaku nieco gorzkawe i wytrawne, ale z bukietem owocowym, co łagodzi chmielową goryczkę.   
OGÓLNE WRAŻENIE: Bardzo lubię ale, a Old Speckled Hen jest jednym z lepszych przedstawicieli tego typu. Nawet jeśli przeniesiona jakiś czas temu fabryka nie jest już w Abington - nie szkodzi. Pije się to świetnie, bo to taki ale, którego aż ma się ochotę wypić - taki jest typowy. Nawet jeśli receptura nie jest stara, bo młodsza nawet ode mnie, uwarzona na pamiątkę 50-lecia fabryki samochodów MG. Browar ma trzy kury w swojej ofercie, ale w Polsce widziałem chyba jeszcze tylko Old Golden Hen, nie jestem pewien, czy Old Crafty Hen jest dostępny... Świetne piwo brytyjskie, tak czy siak, mnie smakuje wyśmienicie!

KUFELKI: 9\10