poniedziałek, 31 sierpnia 2015

FORTUNA ŚLIWKOWA





PRODUCENT: Browar Fortuna, Miłosław
TYP: aromatyzowane
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,3%
KOLOR: ciemno...śliwkowe
PIANA: Różowa, dość obfita, tworzy czapę nad pokalem, opada dość szybko, zostawiając osad
SMAK: Pachnie dość kwaśno, choć da się wyczuć śliwki - choć nie zgadłbym, gdybym nie wiedział. W smaku zaś początek jest słodki, ku końcowi dają się wyczuć te śliwki. Lekko kwaskowe, karmel gdzieś w tle.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Wbrew pozorom, to bardzo przyjemne piwo. Kontretykieta mówi, że to naturalny sok śliwkowy - może i tak jest, bo daje się po jakimś czasie wyczuć cierpki posmak skórki. Bardzo przyjemne, smakowe piwo, jedno z ciekawszych.  

KUFELKI: 9\10

sobota, 29 sierpnia 2015

SENOJO VILNIAUS





PRODUCENT: UAB Vilniaus Alus, Wilno, Litwa
TYP: ciemne
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 8,2%
KOLOR: rubin
PIANA: ledwo, ledwo, prawie żadna
SMAK: Pachnie pięknie, korzeniami i karmelem. W smaku ziołowe i pikantne, ale ta ostrość złamana jest słodyczą karmelu i palonego słodu. Goździki, może nieco cytrusów.
OGÓLNE WRAŻENIE: Widząc w sklepie to piwo nieco bałem się go spróbować, sam nie wiem, dlaczego. Okazuje się być naprawdę pysznym, ziołowym, ciemnym piwem. Wprawdzie brak mu piany, kolor za to jest miły dla oka, a bukiet idealny na zimowe wieczory. Owszem, jest całkiem mocne, ale w smaku nie wyczuwa się zupełnie tego alkoholu. Fantastyczne! 

KUFELKI: 10\10

piątek, 28 sierpnia 2015

STAROPRAMEN PREMIUM BEER





PRODUCENT: Pivovar Staropramen, Praga, Czechy
TYP: lager 
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,0%
KOLOR: złote
PIANA: obfita, o zróżnicowanych i rwących się ziarnach. Opada powoli, pozostawia osad na szkle
SMAK: Zapach typowo lagerowy: słód i chmiel. W smaku dominuje słód z biszkoptem i bananem, a goryczka słabo wyczuwalna - choć coraz lepiej w miarę opróżniania pokala.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Kiedyś bardzo lubiłem Staroprameny, zwłaszcza kiedy byłem w Czechach. Z tą różnicą, że piłem tylko pilsnery, bo reszta mnie odrzucała. Teraz piję wszystkie gatunki - jedne lubię bardziej, inne mniej, ale to nadal duży rozstrzał. Obecnie Staropramen mnie tak nie rusza, lubię go sobie czasem przypomnieć, tak jak lubię czeskie piwa - ale szczerze mówiąc, znacznie bardziej smakują mi one w Czechach...  

KUFELKI: 6\10

czwartek, 27 sierpnia 2015

ŁOMŻA EKSPORT NIEPASTERYZOWANE





PRODUCENT: Browar Łomża
TYP: lager
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 5,7%
KOLOR: złoty
PIANA: słaba o równomiernych, średnich ziarnach. Szybko redukuje się do wianuszka.
SMAK: Pachnie cytrusowo przede wszystkim. Smakuje jednak goryczkowo, środek nieco słodowy, z biszkoptem, a tył zdecydowana goryczka.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Po zapachu powiedziałem, że to radler... Dziwne. W smaku natomiast jest orzeźwiające i bardzo lekkie, żeby nie rzec wodniste wręcz. Taki lekki eurolager, na pewno przyjemny w ciepłe dni, chociaż zimą również wypiłem dość chętnie. Jak na koncern, bardzo porządne, choć bez szału. Ale Łomża nie schodzi poniżej pewnego poziomu i chwała im za to.

KUFELKI: 7\10

środa, 26 sierpnia 2015

LWIWSKIE PORTER





PRODUCENT: Lvivska Pivovarnia, Lwów, Ukraina
TYP: porter
EXTRAKT: 20,0%
VOLTAŻ: 8,0%
KOLOR: wiśniowy
PIANA: piękna, lekko różowa, obfita, długo opada w mały wianuszek.
SMAK: Pachnie mocno karmelem. W smaku czuć karmel i palonkę, jednak piwo jest bardziej słodkie, niż wytrawne. Moc czuć dopiero po jakimś czasie.  
OGÓLNE WRAŻENIE: We Lwowie nie byłem już ładnych parę lat, ale wówczas naturalnie próbowałem ukraińskich piw - w dość dużych ilościach, prawdę mówiąc. Lwowskie piwa okazały się jednymi z lepszych, bo ogólnie to produkty ukraińskiego piwowarstwa nie trafiały w mój gust. Jednak jakiś czas temu nasz rynek zaatakowały dwa ukraińskie browary: Lwów i Oboloń. Te dwa najlepsze. No i dobrze, bo choć znalazłem jeszcze kilka niezłych wyrobów, to i tak te właśnie piwa rządziły. I dziś z miłą chęcią wracam do tych ukraińskich piw. Dobre.    

KUFELKI: 8\10

wtorek, 25 sierpnia 2015

SWINCKELS' SUPERIEUR PILSENER





PRODUCENT: Swinckels' Brouerij, Lieshout, Belgia
TYP: lager 
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 5,5%
KOLOR: złoty
PIANA: piękna, biała, o średnich ziarnach, opada wolno
SMAK: Pachnie delikatnie goryczkowo. W smaku delikatne, początek lekko cytrusowy, końcówka już mocno goryczkowa. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Co za pycha! To naprawdę jeden z lepszych pilsenerów, jakie udało mi się pić. Szkoda, że to małe piwko (0,33) i dość drogie (ok. 5 zł), ale zdecydowanie warto. Delikates zupełny, fantastyczna, chmielowa goryczka na końcu, ale i początek wraz ze środkiem równie smakujące. Super!! 

KUFELKI: 10\10

wtorek, 18 sierpnia 2015

KORMORAN CIEMNY





PRODUCENT: Browar Kormoran, Olsztyn
TYP: ciemne
EXTRAKT: 12,5%
VOLTAŻ: 4,5%
KOLOR: ciemny rubin
PIANA: Słaba, ledwie widoczna, bardzo szybko znika
SMAK: Pachnie nieprzyjemnie, zużytą szmatą. W smaku jest nieco lepiej, czuć przede wszystkim karmel, nieco kakao, w tle cytrusy. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Piwo ciemne owsiane? Pięć słodów? Owszem, ma to głęboki posmak, ale ten owies nadaje takiego dziwnego uczucia, ni to zbyt palone, ni to słodkie i karmelowe. Nie jestem pewien, czy mnie przekonuje to piwo. Lubię ciemne, lubię Kormorana, ale to wyszło średnio.  

KUFELKI: 6\10

niedziela, 16 sierpnia 2015

KILIKIA ELITAR





PRODUCENT: CJSC Kilikia, Erewań, Armenia
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,6%
KOLOR: bursztynowy
PIANA: obfita o drobnych ziarnach, tworzy piękną czapę i z wolna opada
SMAK: Pachnie słodem, dość miło. W smaku owoce wraz ze słodem, goryczka ledwo wyczuwalna i mocno z tyłu. Końcówka słodka, przechodząca w lekko cierpką.    
OGÓLNE WRAŻENIE: Przyznam, że długo żyłem w nieświadomości, aż wreszcie ktoś wpadł na pomysł sprowadzenia do Polski piw armeńskich. cudowna historia, bo to trzecia Kilikia, której próbuję, i kolejna bardzo dobra. Elitar jest mocno słodowy, z mniejszą ilością chmielu, ale nadal to dobry lager.   

KUFELKI: 8\10

piątek, 14 sierpnia 2015

VAL-DIEU BLONDE




PRODUCENT: Brasserie De l'Abbaye du Val Dieu, Belgia
TYP: klasztorne
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: jasny brąz, mętne
PIANA: zawiesista, o drobnych ziarnach. Szybko niknie.
SMAK: Pachnie... lemoniadą. W smaku zaś czuć karmel, spod którego nieśmiało wychodzi pszenica i drożdże. Troszkę owoców.   
OGÓLNE WRAŻENIE: To bardzo odświeżające, wręcz letnie piwo, doskonale znajdujące się na półce z belgijskimi piwami klasztornymi. Ma niezwykle przyjemny, zbalansowany smak, łączący delikatną słodycz z orzeźwieniem pszenicy i wyraźną mocą. Niezwykle przyjemne piwo.     

KUFELKI: 8\10

czwartek, 13 sierpnia 2015

BENEDIKTINER WEISSBIER





PRODUCENT: Benedikter Weissbrau GmbH, Ettal, Niemcy
TYP: pszeniczne
EXTRAKT: 12,5%
VOLTAŻ: 5,4%
KOLOR: pomarańczowe mętne
PIANA: obfita o drobniutkich ziarnach, tworzy wielką czapę
SMAK: Pachnie lekko, biszkoptem i drożdżem. W smaku delikatne, biszkoptowo-bananowe, mocno wysycone i bardzo świeże. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Niebo jest tak blisko... Przynajmniej tak twierdzi reklama piwa i w sumie niewiele się myli, bo to tworzone przez zakonników piwo jest naprawdę świetnym przeżyciem smakowym. To jedno z lepszych piw pszenicznych, jakie udało mi się pić - przy czym jedyne z tego browaru. Rzadko się zdarza, że piwo pszeniczne jest aż tak pełne i przyjemnie owocowe, jak Benediktiner. Świetne.  

KUFELKI: 9\10

wtorek, 11 sierpnia 2015

KAPITTEL WATOU




PRODUCENT: N.V. Brouwerij Van Eecke, Watou, Belgia
TYP: klasztorne
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 6,5%
KOLOR: ciemnożółte przydymione
PIANA: Obfita o wielkich ziarnach, ale szybko opada
SMAK: Pachnie świeżo, drożdżami i cytrusami. Smakuje delikatnie, ale wyraziście. Czuć wyraźnie drożdże, pszenicę i cytrusy, z tyłu nieco bananów.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Lubię sprawdzać te klasztorne piwa z małych belgijskich browarów. Ten akurat to, wedle reklamy, piwo warzone dla zarządu zakonu trapistów. Faktycznie, to piwo o bardzo bogatym smaku, świetnie wywarz(ż?)one. Przez chwilę miałem okazję poczuć się, jak członek kapituły klasztornej... Ale tylko przez ok. 0,33 l... Tak, czy owak, pyszne piwo. 

KUFELKI: 9\10