Uwielbiam piwo. To napój bogów. Ma wiele zalet, ale trzeba go używać z umiarem - bo rośnie bebzun :) Piję piwo od wielu lat, próbuję wyrobów lokalnych, zagranicznych - testuję wszystko, co wpadnie mi w ręce. Na tej stronie będę opisywał swoje wrażenia, ale i wrzucał różności z krainy chmielu.
czwartek, 28 lutego 2013
SŁAWUTYCZ ICE BEER
PRODUCENT: PAT PBK Sławutycz, Zaporoże, Ukraina
TYP: lager lodowe
EXTRAKT: 11,0%
VOLTAŻ: 5,0%
KOLOR: jasnożółte
PIANA: gęsta, ciężko opada, utrzymuje się
SMAK: Pachnie to piwo wyraźnie chmielem. I tak zresztą smakuje, ma świeży, chmielowy smak, bardzo orzeźwiający. Wyraźna goryczka jest w tym wypadku bardzo sympatyczna, ale zostawia osobliwy posmak - słodko-gorzki. Bardzo intrygujące.
OGÓLNE WRAŻENIE: Lodowy efekt, reklamowany na butelce, to się ma przede wszystkim, jak się piwo wstawi do lodówki - gwarantowane. Żartuję, piwo lodowe jest w trakcie warzenia zamrażane i usuwając kryształki lodu, podnosi się zawartość alkoholu. Piwo Sławutycz jest popularne również i u nas - może nie tak jak Obołoń, czy Lwowskie, ale daje się zauważyć. Ten gatunek wypatrzyłem ostatnio i, naturalnie, musiałem sprawdzić. Nie zawiodłem się, bo Sławutycz Ice Beer jest bardzo porządnym piwem, które wchodzi z przyjemnością.
KUFELKI: 8\10
wtorek, 26 lutego 2013
RYCHTAŘ STANDARD
PRODUCENT: Pivovar Hlinsko, Czechy
TYP: lager
EXTRAKT: 10,8%
VOLTAŻ: 4,5%
KOLOR: bursztynowe
PIANA: marna, z drobnymi ziarenkami.
SMAK: Zapach delikatniutki, z goryczką. Smak równie delikatny, ale z tyłu czuć wyraźnie goryczkę i ten chmiel zostaje wyraźnie na języku.
OGÓLNE WRAŻENIE: Nie znałem wcześniej tego browaru - ciężko przecież wszystkie czeskie piwowary ogarnąć, bo jest ich w tym małym kraju zatrzęsienie. Hlinsko, niedaleko Pardubic, obchodzi w tym roku 100-lecie działalności i ma w ofercie pięć gatunków, ale u nas nie widziałem ani Klasika, ani Premium, czy Special. Standard ma dość zaskakujący smak, na początku lekki, ale końcówka jest bardzo wyraźna i zaskakuje siłą chmielu. Dobre, czeskie piwo, lekki lager z końcowym akcentem.
KUFELKI: 8\10
sobota, 23 lutego 2013
TATRA MOCNE
PRODUCENT: Browar Żywiec
TYP: mocny lager
EXTRAKT: ?
VOLTAŻ: 7,0%
KOLOR: złocisty
PIANA: drobnoziarnista, miękka i opada dość szybko.
SMAK: Intensywny zapach, typowy dla mocniejszych piw - czyli goryczka z alkoholem. Smak jest również intensywny, w połowie czuć alkohol (wszak to 7%), ale dominuje goryczka i słód, jak mówię, złamany alkoholowym posmakiem.
OGÓLNE WRAŻENIE: Jak na korporacyjne piwo, to Tatra Mocne ma się całkiem nieźle. Nie jest to siara, jak swego czasu Imperator, Jabłonowo 21, czy Magnum, których pić się nie dało. Tatra jest znośna, choć może zbyt wyraźny jest ten alkoholowy akcent. Ale często ciężko uniknąć tego przy mocniejszych piwach. Ujdzie, choć nie powala.
KUFELKI: 6\10
środa, 20 lutego 2013
MAGNUS CZEKOLADOWY
PRODUCENT: Browar Jagiełło, Chełm-Pokrówka
TYP: ciemne smakowe
EXTRAKT: 14,2%
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: ciemnobrązowy, czekoladowy - a jakże
PIANA: Uszła w w ciągu pół minuty, a była nawet sympatyczna.
SMAK: Zapach - a jakże, czekoladowy. W smaku - również! Dominuje tu przede wszystkim czekolada, ale wraz z chmielowym posmakiem.
OGÓLNE WRAŻENIE: Trochę się obawiałem tandety i przesłodzonego smaku, ale nie. Ta czekoladka jest dość przyjemna, choć połączenie piwa i czekolady wydawało mi się karkołomnym doświadczeniem. Ale widzę, że Jagiełło postanowił sprostać obecnej modzie na piwa smakowe i nie boi się eksperymentować ze smakami. Niektóre z tych pomysłów lekko szokują, ale odważę się ich spróbować. Z cytryną nie wyszło, z czekoladą już bardziej. Daje radę.
KUFELKI: 7\10
poniedziałek, 18 lutego 2013
HARNAŚ
PRODUCENT: Browar Okocim
TYP: lager
EXTRAKT: ?
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: bardzo klarowny i przejrzysty, jasnożółty
PIANA: drobnoziarnista, bardzo szybko się ulatnia
SMAK: Trochę śmierdzi. W smaku nijakie, metaliczny posmak. Czuć wyraźnie, że to mocne piwo, choć jest mało wyraziste.
OGÓLNE WRAŻENIE: Typowe, nieco mocniejsze, piwo korporacyjne. W zasadzie można by skończyć już tutaj, bo i nie ma o czym gadać. Zwykłe piwo, które w smaku jest zupełnie nijakie, pomimo lekko podwyższonej zawartości alkoholu.
KUFELKI: 5\10
poniedziałek, 11 lutego 2013
ZŁOTE LWY
PRODUCENT: Browar Amber, Bielkówko
TYP: lager
EXTRAKT: 12,2%
VOLTAŻ: 5,6%
KOLOR: świetlisty, złocisty
PIANA: Piękna, zwiewna i drobnoziarnista, opada dopiero po jakimś czasie
SMAK: W zapachu dominuje lekko goryczka, ale czuć nutę chmielową. Smak ma bardzo delikatny, w tyle czuć dopiero goryczkę, ale całość rozpływa się po kubkach smakowych z łagodnością. Zakończenie ma nieco słodkawe.
OGÓLNE WRAŻENIE: Zaskoczyłem się nieco jakością Złotych Lwów, bo z tego co pamiętam kiedyś było to średnio przyjmowalne piwo. A tu - niespodzianka. Nie dość, że da się to pić, to jeszcze z przyjemnością! Browar Amber ma swoje dołki i górki, ostatnio różnie bywało, ale Złote Lwy, wg mnie, udały się znakomicie.
KUFELKI: 8\10
sobota, 9 lutego 2013
BRACKI RAUCH BOCK
PRODUCENT: Browar Bracki, Cieszyn
TYP: koźlak
EXTRAKT: 16%
VOLTAŻ: 6,5%
KOLOR: ciemny, wręcz wiśniowy
PIANA: drobnoziarnista, średnia, wietrzeje, ale ładnie się osadza
SMAK: Zapach ma bardzo delikatny, lekko palony. W smaku dominuje wędzonka i choć początkowo jest dość ostra, w ustach pozostaje dość przyjemny posmak.
OGÓLNE WRAŻENIE: Nie jestem fanem koźlaków, może dlatego nie bardzo pojmuję zachwytów nad tym piwem. Laureat Birofilii wypuszczony został przez Żywca, do którego należy browar w Cieszynie - jak co roku. Użyto do jego produkcji aż 7 rodzajów słodu, ta wędzonka jest na tyle wyraźna, że nieco mnie odrzuca. Jakoś to smakuje... dziwnie. Jak mówię, do bocków podchodzę... bokiem, bo najczęściej nie odpowiada mi ten smak i tak samo mam z piwami pszenicznymi, ale co jakiś czas próbuję się przekonać. Nie tym razem, choć piwo na pewno warte spróbowania. Z zastrzeżeniem, że nie wszystkim będzie smakować. Tak jak mnie.
KUFELKI: 4\10
czwartek, 7 lutego 2013
LUBUSKIE CYTRYNOWE
PRODUCENT: Browar Witnica
TYP: lager smakowy
EXTRAKT: ?
VOLTAŻ: 4,2%
KOLOR: żółte
PIANA: marna, gruboziarnista, wietrzeje szybicutko
SMAK: Zapach orzeźwiający, limonkowy. W smaku mocno cytrynowy i mocno chemiczny. Słabo wyczuwalna gorycz, smak przytłumia chemia. Na końcu zostaje bardzo słodki posmak w ustach.
OGÓLNE WRAŻENIE: Tych smakowców jest coraz więcej, ciężko znaleźć już normalne piwo na półkach. A już trafić w tym zalewie dobre piwo smakowe? Cud bez mała. Niestety, cytrynowe Lubuskie do tych dobrych nie należy. Naczelny wariant smakowy to chemiczna cytryna, która smakuje, jakby do oranżady ktoś nalał ludwika. W zasadzie paskudztwo.
KUFELKI: 2\10
niedziela, 3 lutego 2013
O.K. BEER
PRODUCENT: Browar Okocim, Brzesko
TYP: lager
EXTRAKT: 12,5%
VOLTAŻ: 5,6%
KOLOR: bursztynowy
PIANA: gruboziarnista, szybko opada
SMAK: W zapachu goryczka ze słodem. Smak bardzo delikatny, i goryczkowy, i słodowy.
OGÓLNE WRAŻENIE: OK Beer to produkt eksportowy do USA, nie powinny dziwić zatem akcenty ludowe. Jest to jeden z najlepszych produktów z Brzeska, zawsze go lubiłem i w sumie na przestrzeni lat niewiele się zmienia. Ciężko go trochę dostać, szczególnie poza Małopolską, ale jeśli mam okazję, to chwytam. Koncernowy, ale sympatyczny i go lubię.
KUFELKI: 7\10
Subskrybuj:
Posty (Atom)