niedziela, 29 września 2013

KRÓLEWSKIE JASNE PEŁNE





PRODUCENT: Browar Warka
TYP: lager
EXTRAKT: 12%
VOLTAŻ: 5,8%
KOLOR: ciemna słomka
PIANA: obfita, z ziarnami o różnej wielkości. choć opada dość szybko, zostawia na ściankach osad.
SMAK: Królewskie pachnie słodem i jakby kukurydzą, może troszkę goryczką. W smaku nie czuć prawie w ogóle chmielu - przede wszystkim słód jest na pierwszym planie. Może w tle lekką słodycz - może biszkopt. Nie kwaśne, nie gorzkie.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Od kiedy ekipa prezydenta Warszawy Kaczyńskiego zamordowała Browary Warszawskie, Królewskie przeniesiono do Warki i produkowane jest przez Grupę Żywiec, która zamęczyła to piwo, tak samo jak sam browar. Obecnie Królewskie to całkiem nijakie piwo typu eurolager - czyli płaskie w smaku, pijalne w knajpie, jeśli chcesz się nawalić i mieć kaca giganta. Zwyczajny, koncernowy lager, który generalnie smakuje tak, jak każdy inny. Szkoda. Tym bardziej, że jest to niejako piwo regionalne, raczej niedostępne poza Warszawą i okolicami.     

KUFELKI: 6\10

piątek, 27 września 2013

Z DĘBOWEJ BECZKI






PRODUCENT: Browar Konstancin
TYP:  lager
EXTRAKT: 12,1%
VOLTAŻ: 5,3%
KOLOR: przydymiony pomarańcz 
PIANA: Obfita, z grubymi ziarnami, opada pozostawiając osad 
SMAK: Pachnie mało przyjemnie, jakby mokrą ścierką. W smaku dominuje tarnina, uzyskana dzięki leżakowaniu w dębowych bekach. Później do głosu dochodzi słód i może lekka goryczka.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Dziwne trochę. Faktycznie jedzie lekko szmatą. Nie wiem, czy informacje o tych dębowych beczkach mam traktować poważnie, ale to prawda, że czuć tę tarninę. Nadaje to wytrawności i myślę, że części to przypadnie do gustu, ale nie wszystkim z pewnością. Niepowala smakiem, ale jest dość ciekawe. Mnie trochę odrzuca tu syndrom zmywaka...   

KUFELKI: 5\10

wtorek, 24 września 2013

DUGGES GOLGATA BITTER




PRODUCENT: Dugges Ale & Porterbryggeri, Landvetter, Szwecja
TYP: ale
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 4,0%
KOLOR: czerwony
PIANA: beżowa, obfita, drobnoziarnista z dużymi okami
SMAK: Zapach intensywny, korzenny. Faktycznie, w smaku gorzkie i słodowe. Lekko cytrusowe nuty. Zostawia jakby suchość w ustach. Średnio wysycone.   
OGÓLNE WRAŻENIE: Golgata to taki typowy gorzki ale. Czuć wyraźnie palony słód, osadza się ta dyskretna spalenizna na kubkach smakowych. W sumie, całkiem niezły ale na pewno nie będzie smakował wszystkim. 

KUFELKI: 7\10

niedziela, 22 września 2013

CZY TO JESZCZE PAMIĘTASZ? CZ. 5

 W czasach, kiedy browar Brok sprzedawał piwa w całej Polsce, a warzył swoje produkty w Koszalinie i w Połczynie-Zdroju, jednym z piw był Wiking - dość przeciętny, ale dało się wypić.
 Bardzo fajnym i prawdziwym produktem od Żywca, było piwo Zimowe - sprzedawane głównie w okolicy świąt, ale to co nie poszło, można było kupić również do wakacji. Jedno z lepszych.
 Złoty Król w granatach albo w puszkach 0,5 l. to już historia. Bardzo dobre piwo z nieistniejącego już niestety browaru w Warszawie. Z rozrzewnieniem wspominam.
Legendarne piwo z Elbląga, z etykietą jeszcze sprzed rewolucji marketingowej. To było jedno z najbardziej znanych piw w Polsce, choć wcale nie najlepsze. I to hasło: 'Czas na EB'...

czwartek, 19 września 2013

NASTRO AZZURRO






PRODUCENT: Birra Peroni, Rzym, Włochy
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,1%
KOLOR: słomkowy
PIANA: Gęsta i drobnoziarnista z bąbelkami, obfita, choć szybko opada
SMAK: Pachnie słodem i kukurydzą. Smak ma podobny, co zapach. Delikatny, raczej słód i kukurydza, brak wyraźnego chmielu.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Choć browar Peroni jest włoskim gigantem i skład na butelkach Nastro Azzurro i Peroni jest identyczny, to oba piwa smakują zupełnie inaczej. NA jest delikatne, bardziej wodniste i mniej wyraźne. Typowy korporacyjny browar i jeśli chodzi o jego produkty, wolę Peroni, bo ma znaczniej bardziej wyraźny smak. Azzurro jest trochę bezpłciowe, choć przypominam sobie o nim za każdym razem, kiedy jestem we Włoszech.  

KUFELKI: 6\10

środa, 18 września 2013

LWÓWEK WIEDEŃSKI




PRODUCENT: Lwówek Śląski
TYP: lager wiedeński
EXTRAKT: 13%
VOLTAŻ: 5,7%
KOLOR: czerwony
PIANA: bezowa, obfita, osadzająca się na ścianach
SMAK: Zapach jest dość mocny, słodowo-owocowy. I owszem, słód dominuje, poparty tymi owocowymi nutami, a całość zakończona jest lekką goryczką, która wręcz szczypie w język.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Lwówek wyrasta na mój ulubiony browar - co propozycja, to strzał w środek. Świetnie zbalansowane piwo, o pełnym smaku, w mało popularnym w Polsce stylu lageru wiedeńskiego (w Czechach zwą to polotmave - czyli półciemne). Ja bardzo lubię taki gatunek i cieszę się, że jest też u nas - ma jednakże jedną wadę - kosztuje ok. 5 zł, co wyklucza spożycie na codzienne śniadanie...     

KUFELKI: 10\10

piątek, 13 września 2013

ČERVENA SELKA




PRODUCENT: Radomyśl, Ukraina
TYP: lager
EXTRAKT: 12%
VOLTAŻ: 5,0%
KOLOR: Jasny bursztyn
PIANA: obfita z wielkimi okami, choć dość szybko opada, zostawia fajny osad
SMAK: Zapach ma miły, delikatnie chmielowy. W smaku czuć przede wszystkim chmiel, zakończony lekkim metalicznym posmakiem. Gorzkie. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Piwo kupiłem głównie ze względu na etykietę i w ogóle myślałem, że piwo jest czeskie i o czymś nie wiem. Ale nie, Ruda Wieśniaczka pochodzi z Ukrainy i do produkcji wykorzystuje się gorzki, żatecki chmiel - i te goryczkę czuć znakomicie. Po czym okazało się, że piwo pod ukraińską etykietką zawiera czeskie piwo robione w Rosji. Hę? Nie ogarniam. Ale najważniejsze, że nie jest najgorsze, dla fanów wyraźnego, gorzkiego chmielu.  

KUFELKI: 6\10

czwartek, 12 września 2013

AGUILA





PRODUCENT: Bavaria Brewery - Cervecería De Barranquilla, Kolumbia
TYP: lager
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 4,0%
KOLOR: jasnożółty, bardzo klarowny
PIANA: drobnoziarnista, nie obfita
SMAK: W zapachu czuć przede wszystkim jęczmień, całkiem słodkie. W samku zaś... dziwne. Trochę słodkie, czuć nieco owocową nutę, oprócz tego pojawia się dziwaczny, mało przyjemny posmak - kukurydziany?   
OGÓLNE WRAŻENIE: Rzuciłem się na to piwo, bo kolumbijskie produkty to u nas rzadkość. Ale w zasadzie nie było się na co rzucać, bo nic szczególnego 'Orzeł' nie prezentuje. Produkowany przez południowoamerykańskiego potentata Bavaria w małym, kolumbijskim browarze, nie zachwyca, pomimo, że jest to jeden ze sztandarowych produktów. Da się wypić, jasne, nawet nie wykręca gęby, ale przyjemność z picia jest przeciętna. Ot, ciekawostka. 

KUFELKI: 6\10

wtorek, 10 września 2013

PRIPPS BLÅ EXPORT





PRODUCENT: Pripps - Carlsberg, Gothenburg, Szwecja
TYP: lager
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 5,0%
KOLOR: jasnosłomkowy
PIANA: bielutka, drobna i szybko opada
SMAK: Zapach ma wyraźnie piwny. Gorzki smak zawdzięcza temu, że słodu jest tu tylko tyle, ile wymagają przepisy, ani grama więcej. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Niebieski Pripps (Blå) obecny jest na rynku szwedzkim od ponad 50 lat. Wprowadził go jeden z głównych producentów piwa w tym kraju, browar Pripps, który wykupił jakiś czas temu Carlsberg. Produkuje się go z minimalną ilością jęczmienia i jest to podobno najpopularniejsze piwo w Szwecji - nie zauważyłem. Może dlatego, że przed sobą mamy wersję eksportową - normalne butelki wyglądają nieco inaczej. Mocno chmielowe, ale delikatne piwo.  

KUFELKI: 6\10

sobota, 7 września 2013

PAULANER ORIGINAL MÜNCHNER URTYP





PRODUCENT: Paulaner, Monachium, Niemcy
TYP: urtyp
EXTRAKT:  %
VOLTAŻ: 5,5%
KOLOR: klarowny, jasnożółty
PIANA: obfita, o dużych ziarnach, pozostawia osad na szklance.
SMAK: Zapach delikatny, gorzki. W smaku niezwykle delikatne, z gorzkimi nutami. Mocno nasycone.  
OGÓLNE WRAŻENIE: Lubię te typy 'prastare', czyli 'Ur', tak samo, jak 'altbier', bo są to piwa delikatne, acz konkretne. Paulaner w ogóle, choć jest to browar komercyjny, stara się nie dać modzie na popłuczyny, zwane lagerowym piwem - dlatego w ofercie mają przede wszystkim piwa inne, niż pilsy. Tych urtypów nie jest wiele na rynku, a szkoda, bo to fajne piwa... Tak jak ten Paulaner.  

KUFELKI: 8\10

środa, 4 września 2013

CIECHAN MIODOWY





PRODUCENT: Browar Ciechan, Ciechanów
TYP: aromatyzowane - miodowe
EXTRAKT: 12,1% - 14%
VOLTAŻ: 5,7%
KOLOR: mętny, pomarańczowy 
PIANA: słabiutka z wielkimi ziarnami, błyskawicznie opada
SMAK: Zapach mocno miodowy. W smaku, spod goryczki wychodzi miód, po czym zakończenie jest również goryczkowe. Na samym końcu zostaje słodycz miodowa. 
OGÓLNE WRAŻENIE: Nieprzyjemny jest początek, kiedy okazuje się, że piana opadła szybciej, niż wlałem piwo. Smak jest jednak dość przyjemny, fajnie, że czuć tę goryczkę, nieśmiało przebijającą spod intensywnego miodu. Trochę to za słodkie, może ten miód mógłby być bardziej wytrawny. 

KUFELKI: 5\10