Uwielbiam piwo. To napój bogów. Ma wiele zalet, ale trzeba go używać z umiarem - bo rośnie bebzun :) Piję piwo od wielu lat, próbuję wyrobów lokalnych, zagranicznych - testuję wszystko, co wpadnie mi w ręce. Na tej stronie będę opisywał swoje wrażenia, ale i wrzucał różności z krainy chmielu.
czwartek, 28 listopada 2013
GNIEWOSZ KOŹLAK
PRODUCENT: Browar Gontyniec, Chojnice
TYP: koźlak
EXTRAKT: 14,1%
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: cola z miodem
PIANA: nikła, szybko znika, wielkoziarnista. Z tego co czytam u innych, powinna być obfita, ale nic z tego. Nie wiem.
SMAK: Pachnie słodem.Za to w smaku przebija metaliczność spod palonego słodu, za to posmak pozostawia bardzo słodki, karmelowy.
OGÓLNE WRAŻENIE: Czy tylko mnie wygląd Gniewoszy przypomina piwa czarnkowskie? W smaku może mniej, choć to zdaje mi się, ta sama osoba tym zarządza. Pomijam już fakt, że to w ogóle nie jest koźlak... Trochę czuć owoce, sporo karmelu, ale to piwo nie ma mocy smaku - brak jakiejś konkretnej intensyfikacji. Trochę rozlazłe, średnio mi to leży.
KUFELKI: 5\10
poniedziałek, 25 listopada 2013
ŁOMŻA EKSPORT PSZENICZNE
PRODUCENT: Browar Łomża
TYP: pszeniczne
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,7%
KOLOR: mętny bursztyn
PIANA: obfita, kremowa, można nożem kroić
SMAK: Pachnie drożdżami. W smaku dominuje coś, co ja nazywam gazikiem dentystycznym - czyli pszenica i drożdże właśnie. Orzeźwiający i w miarę delikatny.
OGÓLNE WRAŻENIE: Ja mam awersję do pszenicznych piw (a może miałem, bo zaczynam się przekonywać), ale próbuję, bo może dam radę przejść na pszeniczną stronę mocy. Coraz bardziej do mnie trafiają takie piwa, więc to niechybna oznaka, że się starzeję. Łomża jest akurat dość przeciętnym, ale porządnym przedstawicielem pszeniczniaków i pije się go w miarę sympatycznie. Może być.
KUFELKI: 6\10
niedziela, 24 listopada 2013
TATRA JASNE PEŁNE
PRODUCENT: Browar Żywiec
TYP: lager
EXTRAKT: 11,9%
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: słomka
PIANA: mięsista, biała, zostawia osad opadając
SMAK: Zapach ma słodowo-chmielowy, za to smak tylko słodowy, dość słabo zarysowany.
OGÓLNE WRAŻENIE: Wprawdzie produkcję przeniesiono do Leżajska, ale smak niewiele się zmienił. Nadal jest to przeciętne piwo, do wypicia, owszem, ale bez szału dla kubków smakowych. Nigdy nie byłem fanem piw żywieckich, ale to nawet da się pić.
KUFELKI: 6\10
sobota, 23 listopada 2013
BELFAST
PRODUCENT: Browar Jabłonowo
TYP: stout
EXTRAKT: 14,1%
VOLTAŻ: 6,5%
KOLOR: heban
PIANA: obfita i kremowa, ale szybko znika
SMAK: Pachnie słodko, palonym słodem. W smaku jednak bardziej przypomina stouta, ten słód jest bardziej palony, niż słodki, trochę nut ziołowych w końcówce i słodycz.
OGÓLNE WRAŻENIE: Pamiętam Belfasta w starym stylu: był mocny, ale i tak najlepszy z tego, co miał do zaproponowania browar w Jabłonowie. Lubiłem czasem sobie wypić. I oto nadszedł Belfast w nowej odsłonie. No i co? Nadal jest niezłe i przyjemne. Taki delikatny stout, który nie przepala ci gardła zjaranym słodem. Fajne piwo.
KUFELKI: 7\10
czwartek, 21 listopada 2013
BOHEMIA PILSNER
PRODUCENT: Browar Sulimar, Piotrków Trybunalski
TYP: lager
EXTRAKT: 11,5%
VOLTAŻ: 5,2%
KOLOR: ciemna słoma
PIANA: wielkie ziarna, opadają szybko, choć zostaje wianuszek
SMAK: W zapachu chmiel i słód. W smaku, owszem, czuć chmiel, złamany lekko słodem, końcówka trochę jakby ziołowa. Orzeźwiające, pozostawiające słodowy posmak.
OGÓLNE WRAŻENIE: Piwo rzemieślnicze. Hmmmm... Produkt sygnowany nazwiskiem mistrza Marka Suligi, linia Rebel (że co?). Taki melanż nie zapowiadał nic wielkiego. No bo tak: jakie to piwo rzemieślnicze? Zwyczajny pilsner. Co ma do tego nazwa Rebel? Głupie. No i co wyszło? Przeciętny pilsner, w założeniu czeski, ale gdzie mu tam. Tym bardziej, że wysycenie może być, ale piwo dość szybko wietrzeje. Zaintrygowała mnie ta linia i na pewno sprawdzę pozostałe produkty, ale ten nie rzucił mną o ziemię. Ujdzie, ale bez szału.
KUFELKI: 6\10
środa, 20 listopada 2013
LUBUSKIE JAGODOWE
PRODUCENT: Browar Witnica
TYP: lager aromatyzowane
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 4,2%
KOLOR: ehm... jagodowy
PIANA: czerwona, obfita, ulatując pozostawia osad.
SMAK: Pachnie jagodowym alkoholem. Smakuje dziwacznie. trochę, jakby wlać piwa do zupy jagodowej, tylko kluseczków brakuje.
OGÓLNE WRAŻENIE: Dziwne. Ja rozumiem modę na smakowe piwa i niektóre faktycznie są niezłe. Witnica daje już takie wymysły, że czasem ciężko opowiedzieć się na tak, lub nie. Niby to Jagodowe nie jest złe, ale jest... dziwne. Spienione jagody. Czyli wyraźnie czuć ten sok jagodowy, ale i da się odczuć piwo. Nawet niezłe, dość zaskakujące.
KUFELKI: 7\10
poniedziałek, 18 listopada 2013
WHITSTABLE BAY
PRODUCENT: Shepherd's Neame, Faversham, Anglia
TYP: organic ale
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 4,5%
KOLOR: piękny, głęboki bursztyn
PIANA: gruboziarnista, szybko opada
SMAK: Pachnie intensywnie i przyjemnie - karmelem. Smakuje słodowo i karmelowo, ale goryczka jest bardzo dobrze wyczuwalna, tyły może nieco cytrusowe. Pozostaje wytrawny i gorzki posmak - ale sympatyczny.
OGÓLNE WRAŻENIE: Piwo warzone jest według organicznej receptury, przyjmowalne dla wegeterian i tym podobnych osobników - mnie wszystko jedno. Osobiście lubię 'ale' i większość z nich i tak do mnie trafia, Whitstable Bay może nie sięga szczytów, ale jest wystarczająco miłe w smaku, żebym kiedyś to powtórzył. Fajne są te szyszki chmielu na koniec, choć generalnie piwo jest dość delikatne. Lubię.
KUFELKI: 8\10
sobota, 16 listopada 2013
IRLANDZKIE JASNE
PRODUCENT: Browar Krajan,
TYP: lager
EXTRAKT: 14,1%
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: lekko mętny, piękny bursztynowy
PIANA: początkowo spora, z wielkimi ziarnami, szybko opada
SMAK: Pachnie słodem, lekko kwaskowo.W smaku zaś delikatne, raczej słodowe, bez cienia goryczki. Orzeźwiające, te słodkie nuty nieco owocowe. Mocno wysycone.
OGÓLNE WRAŻENIE: Krajan robił kiedyś piwa osobiście mnie odrzucające, po czym trafiłem na Irlandzkie Ciemne i mnie złożyło - genialne. Potem znikło z moich sklepów, żeby niedawno powrócić z całą gamą wyrobów. Dziś spróbowałem tego jasnego, który jest nieco specyficzny, ale trafił do mnie swoim smakiem. Choć mam pewne podejrzenia, że to nie do końca lager, bo raz, że za ciemne, dwa, że smak taki lekko w kierunku wiedeńskiego... Nie wiem, ale mi smakuje, mimo, że opinii pochlebnych nie zebrało.
KUFELKI: 7\10
piątek, 15 listopada 2013
CIECHAN MOCNE NIEUTRWALONE
PRODUCENT: Browar Ciechan, Ciechanów
TYP: lager
EXTRAKT: 14,1%
VOLTAŻ: 7,0%
KOLOR: bursztynek
PIANA: obfita, puszysta, pozostawia osad na szklance
SMAK: Pachnie drożdżami. Smakuje delikatnie, początek nieco słodowy, potem przechodzi w wyraźną goryczkę.
OGÓLNE WRAŻENIE: Zaskoczeniem jest to, że jak na swoją moc, piwo jest bardzo delikatne w smaku. Nie czuć siary! Co więcej, smak jest bardzo przyjemny. Jak na piwo o podwyższonej mocy, Ciechan jest jednym z lepszych. Ja w ogóle lubię piwa z Ciechanowa, ale Mocne wywarło na mnie właściwe wrażenie. Naprawdę niezłe.
KUFELKI: 8\10
środa, 13 listopada 2013
SAMSON 1795
PRODUCENT: Browar Samson, Czeskie Budziejowice, Czechy
TYP: lager
EXTRAKT: 11,2%
VOLTAŻ: 4,7%
KOLOR: Klarowny, jasny bursztyn.
PIANA: Miła i puszysta, ale szybko znika
SMAK: Zapach silnie słodowy. Smakuje dość specyficznie, przede wszystkim słód, złamany kukurydzą. Końcówka lekko gorzka.
OGÓLNE WRAŻENIE: Pamiętam Samsona z zieloną etykietą - ten mnie nieco zaskoczył, bo jakoś nigdy na niego wcześniej nie trafiłem. Nieźle wysycone, fajna piana, ale smak niestety jest mocno specyficzny - mnie średnio odpowiada, ale czytałem wiele ekstatycznych wręcz opisów piwa. Zwyczajne czeskie piwo z niższej chyba nawet półki. Nie porwało mnie, wolę Samsony zielone.
KUFELKI: 4\10
poniedziałek, 11 listopada 2013
LWÓWEK WROCŁAWSKIE - SERIA KLASYCZNA
PRODUCENT: Browar Lwówek, Lwówek Śląski
TYP: lager
EXTRAKT: 10,0%
VOLTAŻ: 4,2%
wszystko zostało powiedziane już TUTAJ - to tylko nowa etykieta
Subskrybuj:
Posty (Atom)