Kolejna porcja sentymentalnych wspomnień zaczyna się od... Tesco Piwo Pils - ostatnio coś podobnego widziałem w Tesco, ale w puszkach. 13 lat temu sprzedawali to paskudztwo robione przez browar w Głubczycach - dziś browar zupełnie regionalny. Ciężko to było wypić...
Swego czasu Browar Namysłów był jednym z moich ulubionych piwowarów w Polsce. Dziś niestety ciężko jest mi dostać ich produkty, ale kiedyś miałem spory wybór w swoich osiedlowych sklepach. Namysłów Full było nieco mocniejsze (6,2%) i całkiem dobre.
To był Okocim! A nie jakieś popłuczyny. To piwo z czerwoną etykietą funkcjonowało dość krótko, ale było całkiem niezłe.
Jabłonowo 23 - legendarny killer. Morderca. 9,5% potrafiło zwalić z nóg niezłych graczy, zwłaszcza w silnym słońcu latem. Jabłonowo odeszło od wizerunku 'piwa dla bejów' i proponuje ambitne produkcje, ale znam sporo osób tęskniących za całkiem tanią mocą...
W krotoszyńskim browarze dziś funkcjonuje klub nocny. Trochę szkoda, bo nie produkowali kiepskich piw. W sumie można tam chyba było zostawić produkcję na potrzeby lokalu - byłaby fajna miejscówka. Niestety, linię zlikwidowano - zostały tylko etykietki...
Uwielbiam piwo. To napój bogów. Ma wiele zalet, ale trzeba go używać z umiarem - bo rośnie bebzun :) Piję piwo od wielu lat, próbuję wyrobów lokalnych, zagranicznych - testuję wszystko, co wpadnie mi w ręce. Na tej stronie będę opisywał swoje wrażenia, ale i wrzucał różności z krainy chmielu.
wtorek, 30 kwietnia 2013
sobota, 27 kwietnia 2013
WOJAK SUPER MOCNY
PRODUCENT: Browary Książęce Tyskie \ Kompania Piwowarska
TYP: lager mocny
EXTRAKT: 18,5%
VOLTAŻ: 9,0%
KOLOR: bursztynowy
PIANA: słaba, drobnoziarnista, szybko opada
SMAK: Pachnie ostro, ale nie alkoholem, tylko słodem. W smaku przeważa słód i bardzo dobrze wyczuwalny alkohol. Końcówka lekko karmelowa.
OGÓLNE WRAŻENIE: Podchodzę do piw bardzo mocnych z taką pewną nieśmiałością. Zawsze się boję, że to będzie taka siara, że nie dam rady. Pamiętam, jak wchodził Wojak na rynek, jeszcze produkowany w Kielcach, nie był zły i znalazł sporą ilość fanów. Do dziś wiele osób lubi Wojaka - przypuszczam, że na taką ilość alkoholu, jest w miarę tanie. No i w smaku całkiem znośne. Wiadomo, czuć ten alkohol, ale nie wykręca on gęby. Porządne, mocne piwo. O dziwo.
KUFELKI: 6\10
czwartek, 25 kwietnia 2013
ANDERSSONS
PRODUCENT: Kopparbergs Bryggeri, Kopparberg, Szwecja
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,2%
KOLOR: jasnosłomkowy
PIANA: drobnoziarnista, lekka, szybko opada
SMAK: Choć zapach ma kwaśny, to smak ma nieco inny - lekko metaliczny, ale ten podejrzany kwasek przebija spod owej metaliczności.
OGÓLNE WRAŻENIE: Niestety, po kilku lepszych egzemplarzach szwedzkich, trafił mi się sikacz. Anderssons hołduje prawom marnego i taniego browarnictwa. Począwszy od cieniutkiego koloru, po marny, nieprzyjemny smak - wszystko jest do niczego. Gdybyście to kiedyś trafili - nie bierzcie. Miernota, ledwo zmęczyłem, choć butelka 0,33.
KUFELKI: 1\10
czwartek, 18 kwietnia 2013
OKOCIM JASNE PEŁNE
PRODUCENT: Browar Okocim, Brzesko
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,6%
KOLOR: żółty
PIANA: drobnoziarnista, lekka i utrzymuje się przez dłuższy czas
SMAK: W zapachu leciutki słód, który również dominuje w smaku. Na etykiecie producent mówi, że jest podwójnie chmielone, ale nadal czuć więcej słodu, niż chmielu.
OGÓLNE WRAŻENIE: Okocim ogólnie jest w porządku, znacznie bardziej, niż Żywiec, czy Tyskie. Jasne Pełne kontynuuje tradycje zwykłego Okocimia sprzed wykupienia browaru przez Carlsberg. Niby podwójnie chmielone, bo jestem wyjątkowy, ale... jakoś tego chmielu tu mniej, niż napisano. A zdecydowanie mniej, niż słodu jęczmiennego. Nie zmienia to faktu, że jest to piwo, które miło jest wypić i choć nie powala na kolana - jest po prostu w porządku.
KUFELKI: 6\10
niedziela, 14 kwietnia 2013
PERŁA CHMIELOWA
PRODUCENT: Browar Perła, Lublin
TYP: lager
EXTRAKT: 12,2%
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: żółty, jasny, klarowny
PIANA: gruboziarnista, opada dość szybko
SMAK: Zapach Perła ma wyraźnie chmielowy - nazwa zobowiązuje. W smaku, również zgodnie z nazwą, dominuje chmielowa goryczka, która kończy się nieco słodko, ale chmiel pozostaje na języku przez dłuższy czas.
OGÓLNE WRAŻENIE: Biorąc pod uwagę, że jest to piwo niejako z pogranicza koncernu i browaru lokalnego, smakuje tak, jak powinno smakować piwo pilsner: czuć wyraźnie chmiel. Nie bez kozery Perła Chmielowa otrzymała tyle nagród. W swojej kategorii ma się całkiem nieźle, podoba mi się wysycenie (lubię mocne!) i wyznam po cichu, że Perła Chmielowa jest fajna...
KUFELKI: 7\10
czwartek, 11 kwietnia 2013
D. CARNEGIE & CO PORTER 3,5
PRODUCENT: Carlsberg, Szwecja
TYP: porter
EXTRAKT: ?
VOLTAŻ: 3,5%
KOLOR: ciemnobrązowy
PIANA: biała, delikatna, szybko uchodzi
SMAK: Pachnie delikatnym słodem. Smakuje lekko palonym słodem, ale daje się wyczuć słodkawa, owocowa nuta.
OGÓLNE WRAŻENIE: Ten słabiutki porter, wyprodukowany przez szwedzki oddział Carlsberga, produkowany był już w 1836 przez angielski browar Half & Half. W zwykłych sklepach spożywczych nie znajdzie się mocniejszych piw - ten egzemplarz nabyłem właśnie w sieci spożywczej. Innych trunków trzeba szukać w monopolowym. Ów porter jest nawet niezły, choć rzeczywiście jest bardzo delikatny. Trochę w stylu Karmi, ale bardziej 'porterowy'.
KUFELKI: 6\10
niedziela, 7 kwietnia 2013
STRONG DWUSŁODOWY
PRODUCENT: Browar Warka
TYP: lager z prażonym słodem
EXTRAKT: 6,5%
VOLTAŻ: 13,8%
KOLOR: ciemnozłoty
PIANA: drobnoziarnista, delikatna, szybko opada.
SMAK: Słodkawy zapach. W smaku dominuje ten tytułowy słód, czuć moc, ale bez siary.
OGÓLNE WRAŻENIE: Mówiło się, że Warka Strong jest dla kobiet. Ale ja zawsze lubiłem to piwo. Dopóki nie przejęła produkcji Grupa Żywiec. Piwo straciło nie tylko Pułaskiego na etykiecie. Zmieniono też nieco recepturę, obecną od 1992 roku. Teraz smak ubarwia prażony słód jęczmienny, co nie czyni go złym, ale zupełnie innym i osoby nie przyzwyczajone do nowego smaku mogło odrzucić. Nie, to nie jest złe piwo. Wyraźnie czuć te 'spalenie' słodu i to, przede wszystkim wyróżnia obecnego Stronga od poprzedniej wersji. Nie przeszkadza mi ta zmiana, choć tamto było lepsze.
KUFELKI: 7\10
piątek, 5 kwietnia 2013
CZY TO JESZCZE PAMIĘTASZ? CZĘŚĆ 1
Postanowiłem wygrzebać z czeluści piwnicy moje klasery z etykietami - zacząłem je zbierać w 2000 roku i trwało to przez ładnych parę lat. Przeglądam czasem te zeszyty z nostalgią i wzruszeniem - kawał historii piwowarstwa, nie tylko polskiego, przeszedł przez moje... gardło. Co jakiś czas powrzucam trochę tych zbiorów, ot tak, może komuś przypomnę dawno nieistniejące, a lubiane piwo...
ŻYWIEC
Tak wyglądała etykieta Żywca, kiedy był Żywcem - rok 2000.
WARKA STRONG
Bodaj pierwsza etykieta Warki Strong - jeszcze z flagą amerykańską przy Kazimierzu Pułaskim.
KRÓLEWSKIE JASNE PEŁNE
Łezka się w oku kręci - Browary Warszawskie działają na Woli i produkują warszawskie piwo. Nieśmiertelna etykieta Królewskiego z Zygmuntem i lwem.
OKOCIM MOCNE
Prosto z Brzeska, bez koncernów - rok 2000.
ŻYWIEC
Tak wyglądała etykieta Żywca, kiedy był Żywcem - rok 2000.
WARKA STRONG
Bodaj pierwsza etykieta Warki Strong - jeszcze z flagą amerykańską przy Kazimierzu Pułaskim.
KRÓLEWSKIE JASNE PEŁNE
Łezka się w oku kręci - Browary Warszawskie działają na Woli i produkują warszawskie piwo. Nieśmiertelna etykieta Królewskiego z Zygmuntem i lwem.
OKOCIM MOCNE
Prosto z Brzeska, bez koncernów - rok 2000.
środa, 3 kwietnia 2013
MARIESTADS EXPORT
PRODUCENT: Spendrups Bryggeri AB, Mariestad, Szwecja
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,3%
KOLOR: słomkowy
PIANA: gęsta, drobnoziarnista z większymi okami, szybko opada
SMAK: W zapachu raczej chmielowe. Jednak w smaku dominuje słód. a chmiel jest ciężko wyczuwalny.
OGÓLNE WRAŻENIE: Piwo to jest raczej delikatne, z głównie zarysowanym słodem, dopiero nuty chmielu. Jest przeznaczone raczej dla osób o delikatnym podniebieniu, ciężko wyczuć tu goryczkę. Takie przeciętne, choć do wypicia, nie powoduje wykrzywień twarzy.
KUFELKI: 6\10
poniedziałek, 1 kwietnia 2013
KIRSCH PORTER
PRODUCENT: Brauerei Löbau, Niemcy
TYP: porter wiśniowy
EXTRAKT: ?
VOLTAŻ: 4,2%
KOLOR: nieprzenikniona czerń
PIANA: delikatna, biała, szybko opada
SMAK: W zapachu czuć wyraźnie wisienki. W smaku również dominują na podkładzie ze słodu. Bardzo przyjemne i lekkie.
OGÓLNE WRAŻENIE: Porter z tak małą zawartością alkoholu? Hm. Porter wiśniowy? Hm. Ale wyznam, że smakuje to bardzo dobrze. Trochę jak wisienki w czekoladzie - no, może w słodowym płaszczyku. Gdyby to nie było drogie, piłbym bez opamiętania, bo to świetne piwo, ma 95% portera i 5% soku wiśniowego. Browar w Löbau specjalizuje się w piwach smakowych lub właśnie takich kombinowanych, bo w swojej ofercie mają też portera truskawkowego, radlery, koźlaki, piwa wiosenne i jesienne i jeszcze kilka innych. Jednak ten wiśniowy porter, jakkolwiek bezzasadna byłaby nazwa, jest bardzo dobrym piwem, kiedy się ma ochotę wypić jakiś niecodzienny browar. Mnie to bardzo zasmakowało.
KUFELKI: 9\10
Subskrybuj:
Posty (Atom)