Uwielbiam piwo. To napój bogów. Ma wiele zalet, ale trzeba go używać z umiarem - bo rośnie bebzun :) Piję piwo od wielu lat, próbuję wyrobów lokalnych, zagranicznych - testuję wszystko, co wpadnie mi w ręce. Na tej stronie będę opisywał swoje wrażenia, ale i wrzucał różności z krainy chmielu.
niedziela, 27 kwietnia 2014
PSZENICZNIAK
PRODUCENT: Browar Amber, Bielkówko
TYP: pszeniczne
EXTRAKT: 12,1%
VOLTAŻ: 5,2%
KOLOR: żółte, mętne
PIANA: bardzo gęsta i wyjątkowo obfita, nie dałem rady nalać piwa do pełna, bo 3\4 szklanki zajęła piana! tylko nie mówcie mi, że nie umiem piwa nalać...
SMAK: Pachnie pysznie, słodko i pszeniczno-drożdżowo. I w sumie smakuje tak, jak należałoby się spodziewać po zapachu. Jest delikatne, czuć nuty cytrusowe, trochę banana, ale przede wszystkim drożdże. I taką jakąś pustkę pomiędzy...
OGÓLNE WRAŻENIE: Fajna butelka :) Ale smak mógłby być równie dopracowany, bo nieco za delikatny jest, lekko wodnisty. Owszem, jest pijalne, orzeźwiające na upał, ale nie powala i średnio zachęca do powrotu. Za słodkie.
KUFELKI: 5\10
sobota, 26 kwietnia 2014
CIECHAN PORTER
PRODUCENT: Browar Ciechan, Ciechanów
TYP: porter
EXTRAKT: 18,1%
VOLTAŻ: 9,0%
KOLOR: czarny
PIANA: Słaba, ale o mocno wiśniowym kolorze
SMAK: Pachnie delikatnie słodem, ale i wyczułem z niepokojem nutkę spoconego psa... Jednak w smaku dominuje kawa i palony słód, piwo nie jest słodkie, raczej gorzkawe. Alkohol słabo wyczuwalny.
OGÓLNE WRAŻENIE: Ciechanowski porter mnie nie przekonał. Owszem, jest całkiem porządny i wyróżnia się smakiem. Owszem, wchodzi dobrze, ma fajne wysycenie i nie czuć alkoholu (w smaku!). Ale osobiście bardziej przekonuje mnie Żywiec, czy Komes, ale Ciechan też sroce spod ogona nie wypadł. Może być, ale jeśli będę miał ochotę na portera, to i tak wezmę wymienione wyżej...
KUFELKI: 6\10
środa, 23 kwietnia 2014
BUTAUTU
PRODUCENT: Bulautu Dvaro Bravoras, Paneveżys, Litwa
TYP: czerwone
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,5%
KOLOR: mętny rubin
PIANA: mało obfita, drobne ziarna, przyjemna z wyglądu
SMAK: Pachnie słodem i karmelem. Smakuje dość delikatnie, głównie słodem, za którym zdążają drożdże i coś w stylu posmaku po paluszkach Lajkonik (?). Smak jest ciekawy, lekki i taki karmelowo-goryczkowy, bo im dalej w piwo, tym bardziej chmiel dochodzi do głosu.
OGÓLNE WRAŻENIE: Fantastyczna butelka i miła etykieta zachęcają do kupna. Dodatkowo głosi kontretykieta, że jest niepasteryzowane i niefiltrowane. To wszystko prawda. Smak jest może zbyt lekki, ale całkiem przyjemny i intrygujący. Przy tym cena nie jest jakoś bardzo straszna, bo niecałe 7 zł. Co jakiś czas warto sobie kupić, bo jest całkiem fajne. Chociaż i tak najbardziej urzeka mnie butelka :)
KUFELKI: 7\10
poniedziałek, 21 kwietnia 2014
PAULANER HELL
PRODUCENT: Paulaner Brauerei, Monachium, Niemcy
TYP: lager
EXTRAKT: 11,5%
VOLTAŻ: 4,9%
KOLOR: słomkowy
PIANA: drobniutka, mało obfita, szybko opada
SMAK: Zapach ma chmielowy. I w smaku, faktycznie, spomiędzy słodowego początku przebija mocna goryczka chmielowa. Słabo wysycone.
OGÓLNE WRAŻENIE: Trochę jak na mój gust, zbyt lekkie, ale całkiem porządny pils to jest. Nie zmienia to wcale faktu, że to bardzo lekkie i delikatne piwo, taki trochę typowo bawarski produkt. Z całej gamy wyrobów Paulanera, ten jest chyba jednym ze słabszych - wolę Urtyp i pszeniczne choćby. Cieniutki kolor, cieniutka piana, lekki smak - na ciepłe dni, dla relaksu. Może być.
KUFELKI: 6\10
piątek, 18 kwietnia 2014
KOŹLAK
PRODUCENT: Browar Krajan, Trzeciewnica
TYP: koźlak
EXTRAKT: 16,0%
VOLTAŻ: 7,0%
KOLOR: kokakolowy
PIANA: Piękna, gęsta, sporo jej, ulatuje z miłymi pyknięciami. Ziarna o zróżnicowanej wielkości.
SMAK: Karmelowy zapach. Siedem procent? Nie czuć. Pyszny, słodowo-karmelowy początek, za to końcówka goryczkowa, czuć nieco kwasem chlebowym, trochę wodniste.
OGÓLNE WRAŻENIE: Początkowo całkiem niezłe, a zwłaszcza z wyglądu. Pierwszy łyk - super! Potem wchodzi goryczka. Po czym zostaje bardzo słodki posmak, a w miarę picia robi się wodniste. Ale i tak mi smakuje, to naprawdę całkiem niezłe piwo, tym bardziej, że ostatnio zmieniono recepturę - z 14-tki weszła 16-tka, o cały procent mocniejsza - to skutek narzekania piwożerców na 'popłuczynowatość' Koźlaka. Mało to piwo jest koźlakowe, ale ciekawe w smaku i raczej mi się podoba.
KUFELKI: 6\10
środa, 16 kwietnia 2014
OLIVELINSKIJ OPAT PEPPER
PRODUCENT: Pivovar Broumov, Czechy
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,0%
KOLOR: złocisty, lekko przydymiony
PIANA: średnia, z dużymi bąblami pomiędzy ziarnami
SMAK: Pieprz daje po nosie! I w smaku nie pozostaje bierny, ledwo daje się to pić. W sumie, to tak jakby popieprzyć piwo.
OGÓLNE WRAŻENIE: Czego to ludzie nie wymyślą... Nie mam pojęcia, jaki cel przyświecał producentom tego wynalazku, ale prawdopodobnie chcieli zmniejszyć populację ludzi na świecie. Ja rozumiem smakowe piwa i tak dalej, ale pieprz to dobry jest do jedzenia, nie do piwa... To piwo jest tak straszne, że ciężko było dobrnąć do końca. Będzie mi się ten pieprz śnić po nocach. Jak tam można spieprzyć sprawę????
KUFELKI: 1\10
poniedziałek, 14 kwietnia 2014
ROHOZEC SKALAK
PRODUCENT: Pivovar Rohozec, Maly Rohozec, Czechy
TYP: lager
EXTRAKT: 12%
VOLTAŻ: 5,3%
KOLOR: bursztynowy
PIANA: piana spora, choć szybko opada, pozostawia ślad na szklance, taki konkretny
SMAK: Pachnie słodowo-chmielowo. Jednak dominuje tu metaliczny posmak, który jest obecny na samym początku Kończy się goryczką, z lekkim zabarwieniem słodowym.
OGÓLNE WRAŻENIE: Po kiepskim doświadczeniu z 10-tką od Rohozca, spróbowałem jednak 12. Wyznam, że ten browar nie jest i chyba nigdy nie będzie jednym z moich ulubionych. Odrzuca ten metaliczny posmak...
KUFELKI: 5\10
sobota, 12 kwietnia 2014
ZAMKOWE NIEPASTERYZOWANE
PRODUCENT: Browar Namysłów
TYP: pilsner
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,8%
KOLOR: złoty
PIANA: piana słaba, szybko opada, ziarna średniej wielkości
SMAK: Piwo pachnie słodem i tak jak pachnie, tak smakuje. To przede wszystkim piwo słodowe, choć wśród składników wymieniono chmiel, czuć go tu jak na lekarstwo. Mocno wysycone.
OGÓLNE WRAŻENIE: Bardzo lubię produkty z Namysłowa i cieszę się, kiedy mogę je gdzieś w pobliżu siebie znaleźć. I tak było tym razem: Zamkowe Niepasteryzowane, łoho! Piękna etykieta, zrobiona z klimatem, wszystko cacy. Po czym zachwyt przeszedł mi po pierwszym łyku - toć to zwykłe, tanie piwo słodowe, może i fermentowane w otwartych kadziach, może i niepasteryzowane naprawdę... Ale nie jest dobre, co najwyżej średnie. Za bardzo słodowe.
KUFELKI: 5\10
czwartek, 10 kwietnia 2014
ZLATY HRAD SILNE PIVO
PRODUCENT: Browar Van Pur, Rakszawa
TYP: mocne
EXTRAKT: 14,5%
VOLTAŻ: 7,0%
KOLOR: piękny bursztyn
PIANA: obfita, z drobnymi ziarenkami, pozostawia śliczny osad
SMAK: Pachnie słodem i chmielem. Smak, jak na tak silne piwo, całkiem lekki. Nie czuć alkoholu, przynajmniej z początku. Czuć przede wszystkim słód, jak to w mocnych piwach. Pijalne, słodkawe, całkiem niezłe.
OGÓLNE WRAŻENIE: Zawsze mnie dziwiło, czemu polski browar robi piwo, na którym nawet napisy są po czesku... Podobno to piwo warzyli od średniowiecza królewscy piwowarzy z Michalovców - tyle, że ten browar, nieczynny już, znajdował się na Słowacji. Hmmm... W smaku nie jest tak dobrze, jak z wyglądu, bo czuć tu przede wszystkim słód, zapewne markujący moc piwa, ale nie pije się tego źle, wręcz przeciwnie, to bardzo dobre mocne piwo. Ja polecam.
KUFELKI: 7\10
środa, 9 kwietnia 2014
BALTIJOS DARK RED
PRODUCENT: Browar Švyturys, Kłajpeda, Litwa
TYP: czerwone
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,8%
KOLOR: rubin
PIANA: wielka, żółta, o sporych ziarnach. Opada z wolna
SMAK: Pachnie słodem i chmielem. W smaku niezwykle delikatne i przyjemne, wręcz aksamitne. Na początku słód i karmel, za to końcówka jest goryczkowa i chmielowa. Chmiel pozostaje na gardle na dłużej.
OGÓLNE WRAŻENIE: To czerwone piwo litewskie to naprawdę aksamit. Wyprodukowane na Oktoberfest z podwójną dawką karmelowego słodu ma wręcz niebiańską delikatność, jak czekolada Milka normalnie. Pije się to piwo z prawdziwą przyjemnością i choć ja osobiście bardzo lubię czerwone piwa, to ten produkt jest wręcz wybitny.
KUFELKI: 10\10
Subskrybuj:
Posty (Atom)