Uwielbiam piwo. To napój bogów. Ma wiele zalet, ale trzeba go używać z umiarem - bo rośnie bebzun :) Piję piwo od wielu lat, próbuję wyrobów lokalnych, zagranicznych - testuję wszystko, co wpadnie mi w ręce. Na tej stronie będę opisywał swoje wrażenia, ale i wrzucał różności z krainy chmielu.
poniedziałek, 29 lutego 2016
KARPACKIE MOCNE
PRODUCENT: Van Pur, Rakszawa
TYP: lager
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 6,8%
KOLOR: bursztynowy
PIANA: słaba, pozostaje małym kożuszkiem na powierzchni
SMAK: Pachnie karmelowo, nieco brzoskwini. Smakuje nieco wodniście, taki słód, podszyty nieco alkoholem.
OGÓLNE WRAŻENIE: Karpackie Mocne okazało się, pomimo napisu 'wachlarz smaków' na etykiecie, zupełnie płaskie. Przede wszystkim słodkie, wprawdzie kolor ma ładny, ale piana za to jest do niczego. Owszem, daje się wypić, ale bez większej przyjemności, bo jest zwyczajnie za słodkie i pozbawione głębszego smaku. Taki mocniejszy sikacz.
KUFELKI: 4\10
niedziela, 28 lutego 2016
BIŁA NICZ
PRODUCENT: SUN InBev, Kijów, Ukraina
TYP: ciemne
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 4,8%
KOLOR: heban
PIANA: lekko kakaowa w kolorze, bardzo obfita. Delikatna, rwie się i osadza na szkle
SMAK: Zapach karmelowo-owocowy. W smaku pod karmelem czuć nieco ziół i, co może lekko zaskakujące, jakby cytrusy.
OGÓLNE WRAŻENIE: Fajne, delikatne piwo ciemne, które bardzo przyjemnie orzeźwia. Biała Noc to może jest nieco kontrowersyjna nazwa dla ciemnego piwa, ale co tam. Ważne, co w środku. A w butelce czai się bardzo fajne piwo, które wygląda tak dobrze, jak smakuje. Będę powtarzał, bo jest co. Fajne, lekkie piwo ciemne.
KUFELKI: 8\10
sobota, 27 lutego 2016
DOUBLE HOP MONSTER
PRODUCENT: Greene King Brewery, Suffolk, Anglia
TYP: ipa
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 7,2%
KOLOR: bursztynowy
PIANA: słaba, bardzo szybko redukuje się do nikłego kożuszka
SMAK: Pachnie karmelem i kwiatami. Smakuje nieco gorzko - nie tylko chmielowo, ale wręcz podwójnie. To bardzo gorzkie, podwójnie chmielone piwo, lekko tylko złamane karmelem i suszonymi owocami. Gdzieś tam delikatnie pobrzmiewają kwiaty.
OGÓLNE WRAŻENIE: Podwójnie chmielony potwór faktycznie jest gorzki do bólu. Na szczęście pomyślano o kontrastowych akcentach owocowych, które nie powodują tego, że gęba się krzywi. Za to wychodzi sympatyczne, mocno chmielone ipa, z fajną etykietą. Ten stary, brytyjski browar ma w ofercie sporo dobrych piw, restauracje i hotele - nie jest to wielki zakład, ale bardzo obrotny. A samo piwo jest naprawdę fajne.
KUFELKI: 7\10
środa, 24 lutego 2016
SOWITE KLASZTORNE
PRODUCENT: D&S
TYP: klasztorne
EXTRAKT: 11,0%
VOLTAŻ: 4,9%
KOLOR: brązowy
PIANA: całkiem obfita, choć opada szybko. ma różnorodne ziarna. Rwie się ładnie.
SMAK: Pachnie szyszkami chmielu i lekko karmelem. Ten chmiel wręcz obezwładnia, goryczka jest bardzo przyjemna, ale nie wysusza gardła - jest odpowiednia. Nieco karmelu w tle, delikatny posmak metaliczny, który tutaj w ogóle nie przeszkadza.
OGÓLNE WRAŻENIE: Bardzo fajne piwo, chyba najlepsze z trójcy Sowitych. Takie piwo, które smakuje najprawdziwszym piwem. Ładnie zbalansowane, fajnie czuć pod goryczką prażony słód. Firma D&S ma nie tylko patent na intrygujący wygląd piwa, ale również na jego produkcję. Lubię.
KUFELKI: 8\10
niedziela, 21 lutego 2016
BOJAN BLACK IPA
PRODUCENT: Browar Bojanowo
TYP: india pale ale
EXTRAKT: 14,0%
VOLTAŻ: 6,0%
KOLOR: nieprzenikniona czerń
PIANA: dość obfita, brązowa.
SMAK: Pachnie karmelem i drożdżami. W smaku palony słód, złamany karmelem. Intensywny, mocny i wytrawny smak.
OGÓLNE WRAŻENIE: Bojan Black IPA to bardzo sympatyczny, choć nie przebojowy pale ale, nieco wędzony, ale nie słodki. Ładnie połączono ową wędzonkę ze słodem, dzięki czemu piwo nie jest słodkie, tylko wytrawne. Dobrze wygląda, dobrze smakuje, można do niego wracać.
KUFELKI: 7\10
czwartek, 18 lutego 2016
VIVA LA WITA
PRODUCENT: Browar Pinta, Browar Na Jurze, Zawiercie
TYP: pszeniczne
EXTRAKT: 16,5%
VOLTAŻ: 5,7%
KOLOR: mętna żółć
PIANA: ładna, obfita, z wolna opada, oblepiając szkło.
SMAK: Pachnie karmelem, drożdżami i kwiatami. Smakuje delikatnie, ale konkretnie. Wyczuwa się pszenicę, trochę cytrusów, nieco ziół.
OGÓLNE WRAŻENIE: Bardzo orzeźwiający witbier. Dużo daje tu skórka pomarańczy, ale również sporo gatunków chmielu z różnych części świata. Wszystko skomponowane jest bardzo fajnie, pobudza do działania. Piwo jest słodkawe, ale równocześnie lekko wytrawne. Pijałem lepsze, ale Viva La Wita jest co najmniej całkiem poprawna. Na gorące dni.
KUFELKI: 7\10
środa, 17 lutego 2016
DOCTOR BREW SUNNY ALE
PRODUCENT: Browar Bartek, Cieśle
TYP: ale
EXTRAKT: 13,0%
VOLTAŻ: 5,2%
KOLOR: mętny, głęboki pomarańcz
PIANA: obfita i bielutka, drobnoziarnista.
SMAK: Pachnie jak ale: słód, karmel i kwiaty. W smaku lekko cierpkie, czuć karmel i owoce.
OGÓLNE WRAŻENIE: Ciekawy wyrób kooperacji Doctor Brew i browaru Bartek. Fajny, lekko egzotyczny ale, złożony z pięciu słodów i trzech gatunków chmielu. Pije się go bardzo dobrze, te karmele dobrze współdziałają z owocowymi akcentami piwa. Sympatyczne - bez szału, ale fajne.
KUFELKI: 7\10
poniedziałek, 15 lutego 2016
CHIMAY PERES TRAPPISTES
PRODUCENT: Bieres de Chimay, Baileux, Belgia
TYP: klasztorne
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 9,0%
KOLOR: przydymiony rubin
PIANA: bardzo obfita i gęsta, nieco pomarańczowa. Opada bardzo powoli, oblepiając szkło.
SMAK: Pachnie karmelem. Czuć na języku palony karmel, trochę czekolady, potem owoce leśne. Piwo ma moc, wyraźnie da się wyczuć alkohol.
OGÓLNE WRAŻENIE: Trapiści wiedzą, jak zrobić piwo zabójcę. Dlatego sprzedają je w butelkach 0,33, bo inna objętość mogłaby zabić :) To bardzo mocne piwo, w smaku, jaki i w szumie w głowie. Konkretny smak, poparty procentami mógłby stanowić ulubiony trunek stojaków pod sklepem, gdyby nie... cena. Trapiści się cenią, zresztą, byle podniebienie wyświechtane codziennymi procentami mogłoby nie docenić złożoności smaku piwa Chimay. Mocne, ale dobre.
KUFELKI: 7\10
niedziela, 14 lutego 2016
ODRZAŃSKIE
PRODUCENT: Browar Pilsweizer Industries, Grybów
TYP: lager
EXTRAKT: 14,0%
VOLTAŻ: 6,8%
KOLOR: piękny bursztyn
PIANA: drobnoziarnista, przyjemnie oblepia szkło, kiedy opada.
SMAK: Pachnie raczej słodko. W smaku nieco metaliczny posmak wydobywa się spod słodu coraz bardziej w miarę picia. Końcówka goryczkowa, ale nie jest to bardzo przyjemny, chmielowy smak. OGÓLNE WRAŻENIE: Co ma Grybów do Odry? Pewnie tyle, co Odrzańskie do dobrego piwa, czyli... daleko. To taki jakby powrót Grybowa do dawnych produktów, które były raczej średnio pijalne. Mocno przeciętne, by nie rzec wręcz słabe. Zapamiętam sobie, aby do Odrzańskiego nie powracać, bo smakuje, jakby woda użyta została nie ze studni głębinowej, a z Odry właśnie. I to tej za Wrocławiem.
KUFELKI: 3\10
wtorek, 9 lutego 2016
SVYTURYS OLD PORT ALE
PRODUCENT: Svyturys, Kłajpeda, Litwa
TYP: scottish ale
EXTRAKT: %
VOLTAŻ: 5,6%
KOLOR: czerwony, klarowny
PIANA: początkowo spora, o drobniutkich ziarnach, szybko redukuje się do kożuszka, zostawiając na szkle osad.
SMAK: Pachnie pięknie - słodem i owocami. W smaku początek jest słodko-owocowy (czerwone owoce), po czym wchodzi dość nagle goryczka, powodując lekki dysonans.
OGÓLNE WRAŻENIE: Svyturys to bodaj jeden z najprężniejszych litewskich browarów, zresztą od jakiegoś czasu pod wodzą Carlsberga. Mają w repertuarze wiele piw różnych gatunków - Old Port Ale może nie jest jakimś wybitnym przedstawicielem szkockich ale'ów, ale jest dość poprawny. Kolor i posmak czerwonych owoców, lekka goryczka w tle i trzy rodzaje słodów dają nam piwo, którego można się napić, ale... nie trzeba. Wolę Belhaven.
KUFELKI: 6\10
Subskrybuj:
Posty (Atom)